Konec topné sezóny a pět tipů pro koupi nového plynového kotle

Konec topné sezóny je tady. Nastává ideální období pro úvahy nad možnou výměnou stávajícího plynového kotle za nový účinnější a úspornější. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů pro koupi nového kotle a modernizaci topení ve vašem rodinném domě či bytě.

Pečlivě zvažte parametry nového kotle

Účinnost starších plynových kotlů se nezřídka pohybuje pouze okolo 70 %. Moderním a účinnějším plynovým kotlům proto stačí na vytopení vašeho bytu či domu o něco menší výkon. Nekupujte zbytečně silný kotel. „Parametry nového kotle je dobré konzultovat s odborníkem, měly by totiž odpovídat tepelným podmínkám vaší domácnosti. Příliš silný kotel se často spíná a nepracuje tak v ideálním a nejúspornějším režimu. Naopak slabý kotel váš dům či byt pochopitelně nevytopí,.

Pozor na regulaci

S výkonem plynového kotle také souvisí možnosti jeho regulace. Kvalitní kotel by měl umět pracovat s co nejvyšší účinností i při regulovaném výkonu v rozsahu 20 až 100 %. A to nebývá u levnějších zařízení běžné. Velkou část topné sezóny totiž většinou postačí topit pouze v intenzitě čtvrtiny až poloviny plného výkonu kotle, a proto je úsporný provoz kotle na nižší výkon důležitý. Obecně platí, že potřeba dobré regulace kotle narůstá hlavně v moderních novostavbách s kvalitními a dobře izolujícími stěnami a nízkou tepelnou ztrátou celého domu.

Investice do kondenzačního kotle se vyplatí

Kondenzační kotle pracují s účinností až 109 % je to dáno tím, že pro ohřev otopné vody dokáží využívat i kondenzační teplo ze spalin. Tato zařízení jsou tedy velmi úsporná a i přes mírně vyšší cenu se jejich pořízení vyplatí. „Vyšší náklady na pořízení kondenzačního kotle se při dnešních cenách plynu vrátí asi za 3 roky provozu. Všechny typy kondenzačních kotlů navíc můžete využít také pro ohřev teplé vody. Tím se jejich rentabilita dále zvyšuje,

Nepotřebují opravu i radiátory?

Radiátory jsou důležitou součástí otopného systému, ale mnoho lidí je při rekonstrukcích topení v domě či bytě opomíjí. Zatímco moderní kondenzační plynové kotle nejúsporněji pracují s teplotou otopné vody 40 až 50 °C, starší radiátory bývají konstruovány na teplotu vyšší. Právě proto je dobré staré radiátory vyměnit za nové určené pro menší teplotní spád. Kondenzační kotle jsou také výhodné při zapojení do systémů podlahového vytápění. V takovém případě stačí teplota otopné vody jen necelých 40 °C.

Další důležité funkce kotlů

Moderní kotle nabídnou kromě úsporného provozu také další užitečné funkce. Jednou z nich je možnost takzvané ekvitermní regulace. Při ní je výstupní teplota vody z kotle regulována podle venkovní teploty, kterou zaznamenává čidlo na vnější stěně domu. Spolu s časovým programováním (režimy den/noc) a automatickou regulací tak dosáhnete nejúspornějšího provozu bez nutnosti se o pracovní režim a výkon kotle příliš starat.